All for Joomla All for Webmasters

Yekbas Köyünün Tarihi

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

YEKBAS KÖYÜNÜN TARİHİ

 

Yekbas Beldesi, bağlı olduğu Boğazkale ilçesine (Hattusas) 3 km. mesafede şirin bir beldemizdir. Sınırları Boğazkale ilçesine bağlı emirler köyü, kaymaz köyü, Evci Beldesi ve Boğazkale şehir merkezi ile kesişen sınırlar içerisinde yer almaktadır. Köy sadece üç mahalleden oluşmuştur. Fatih Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Bağlarbaşı Mahallesidir. Köye bağlı herhangi bir mezra mevcut değildir. 

Genelde kara ikliminin hüküm sürdüğü yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve kar yağışlı Boğazkale ile arasındaki asfalt yolun ocak–şubat aylarında kar yağışından dolayı buzlanma meydana gelir.Fakat bu buzlanma 5-6 gün içersinde erir. 

Ulaşım durumu asfalt yolla sağlanmış, Emirler Köyüne asfalt yolla, Kaymaz, Yanıcak ve Karakeçili köylerine Ham yolla ulaşım sağlanmaktadır. başka ulaşım mevcut değildir. Boğazkale ilçesine 4 Km uzaklıkta bulunan Evren Beldesinin yol durumu asfalttır. Kışın yağışlardan dolayı buzlanma meydana gelir fakat bu buzlanma 3-4 gün içinde erimeye başlar. Ulaşıma bunun hiçbir zararı bulunmamaktadır. 

Evren Beldesinin ekim alanının belde arazisine oranı ekim alanlarının daha fazla ve büyük çapta olduğu belde arazisinin ekim alanının 1/3 kadarını ancak kapsadığı ve yerleşim alanının gelişme gösterdiği; Beldede en çok yetiştirilen mahsulün buğday, arpa, nohut ve pancar olduğu Belde çevresinde sulu tarım yapılmaktadır.

 

Beldemizin eski bir yerleşim yeri olduğu kanaati yaygın olmakla beraber eski bir yerleşim yeri olduğuna dair bilim adamlarınca onaylanmış bir bilgi yoktur. Belde halkına göre bu konuda maalesef ilmi bir araştırma yapılmamıştır. Boğazkale'den gelip beldeyi ikiye bölen Budaközü Çayı'nın ortaya çıkardığı ve Boğazkale'den sürükleyip getirdiği kabartma taşlar vardır.Bu taşların çoğu Boğazkale Müzesi'nde sergilenmektedir. Budaközü Çayı üzerine belde halkı tarafından yapılan eski köprünün temeline de konmuş olan bu taşlardan belediye binasının avlusunda olduğu gibi beldenin çeşitli yerlerinde de görmek mümkündür.

 

Yekbas isminin ise nereden geldiği bilinmemektedir.Bununla ilgili üç farklı rivayet vardır:Birinci rivayete göre belde ismini kurulduğu yer olan Yekbas yeri mevkiinden aldığı şeklindedir.İkinci rivayete göre,belde ismini Birinci Dünya Savaşı sıralarında tek ayağının aksak olduğu söylenen bir kişinin bölgeye gelip yerleştiği ve çocukların bu kişiyle tek bacaklı olması nedeni ile Yek (tek) bas,Yekbas diye alay ettikleri ve böylelikle beldeye Yekbas'ın ismini aldığı söylenir.Ancak köyde yaşayan en yaşlı kişi olan İbrahim KARASAKAL,köyün kuruluşunun çok daha eski olduğunu söylemektedir. Üçüncü rivayete göre ise,beldeden bir kişinin komşu bir köye misafir olduğu akşam vakti evine gelmek isteyince misafir olduğu ev sahibi: "Bu saatte nereye nasıl gidersin? Bu gece kal,yarın git." demesi üzerine,misafir yalnız gitmeyi kastederek: "Ben yek (tek) başıma giderim."cevabını verir. Ev sahibi yek başıma kelimesini gideceği yer olarak anlar ve zamanla espri konusu olan yekbas kelimesi yerleşim yerine isim olur. Tarih içerisinde yekbas beldemize Yozgat, Erzurum gibi yurt içinden ve Bulgaristan'dan gelen muhacirlerle de beldemizin nüfusu artmış ve yerleşim alanı genişlemiştir.

 

7. Cumhurbaşkanımız Sn. Kenan EVREN cumhurbaşkanlığı döneminde beldemizi ziyaretinde Yekbas ismini telaffuz etmekte güçlük çekmiş ve bu ismi beğenmediğini söylemiştir. Bunun üzerine zamanın Çorum Valisi Adnan DARENDELİ il genel meclisini toplayarak Yekbas ismini Evren olarak değiştirmiştir. Belde halkı Yekbas isminin geri verilmesi için çeşitli çabalar sarfetmiştir. Belde 2011 yılında İçişleri Bakanlığının yer adı değiştirme kararı ile eski adı Yekbas’ı tekrar almıştır.

 

Beldenin (köyün) nüfusunun artması üzerine 1992 yılında belde olmuştur. 7 Haziran 1992 yılında ilk kez mahalli seçimleri yaşamış, seçimlere 5 belediye başkan adayı katılmıştır. Seçim neticesinde beldenin ilk Belediye Başkanı Musa GÖKÇEK olmuş ve başkanlığı 1994 yılı mahalli seçimlerinde ikinci kez kazanmıştır. 1999 ve 2004 mahalli seçimlerinde Musa TÖK belediye başkanlığını kazanmıştır. 2009 yılı mahalli seçimlerinde son belediye başkanı Necip HÖÇÜK olmuştur. Belediyenin kapanmasıyla beraber yapılan ilk muhtarlık seçimini Uğur KÜPÇÜ kazanmıştır. Halen bu görevine devam etmektedir.