All for Joomla All for Webmasters

Yekbas Coğrafi Konum

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

KÖYÜMÜZÜN COĞRAFİ KONUMU

Bağlı olduğu Çorum ili Karadeniz Bölgesi'nde olmasına karşılık Yekbas Beldesi İç Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. İklimi tipik İç Anadolu iklimi olan karasal iklimdir. Çevresi dağlarla çevrilidir.Komşusu olan köylerde dağların eteklerinde kurulmuştur. Yekbas Beldesi ise vadi şeklinde geniş bir araziye yerleşmiştir.Hem kurak hem sulak araziye sahiptir. Bölgedeki arazilerin yöresel isimlerinden bazıları şunlardır: Dağılgan, Yalnız Kavak, Cehrilik, Cevizli, Höke Bağları, Yekbas Yeri, Dudayev Tepesi (Çiğdemlik), Tilkili, Killik, Kömüşlük, Kaymaz Ayağı, Boz Toprak, Çardak Pınarı, Büyük Çayır, Çevlik, Kocamanoğlu, Çatal Tepe, İmili Çayı, Söğütlü, Kurucöz, Kırk Armut, Yıkık Cami, Sungurlu Tepesi vb. Arazilerin sulak olmasında Budaközü Çayı'nın önemi büyüktür.Ayrıca D.S.İ.,Belediye Başkanlığı ve halkın kendisi tarafından açtırılan sondaj kuyularının büyük payı vardır.

Yekbas Beldesi bağı olduğu Çorum iline 85 km. mesafede;Çorum-Ankara yolundan 20 km. içeride,Yozgat yolu üzerinde Yozgat'a 40 km. mesafede kurulmuştur. Önceden toplu olan yerleşim giderek dağılmış vaziyettedir.(2000 yılı)Kuruluş merkezine göre genişleme batı istikametinde olmuştur.Bunun en büyük sebepleri:Eskiden Budaközü Çayı üzerinde iyi bir köprünün olması,sel geldiğinde ve kış aylarında büyük çapta ulaşım problemleri yaşanması,Höke Bağları'ndan gelen selin yaşam şartlarını güçleştirmesi, Boğazkale-Sungurlu karayolunun beldenin batısından geçmesi ve belde halkının bahçelere olan düşkünlüğü sayılabilir.

Zaman içerisinde devlet tarafından Budaközü Çayı üzerine iki adet köprü,1 hamam ve camiinin yanına bir köy konağı yaptırılmıştır.Hamam belediye binasına dönüştürülmüş ve köy konağı da yıkılarak altı wc, üstü misafirhane olarak zamanın Belediye Başkanı tarafından yeniden inşa edilmiştir. Beldenin doğusunda Emirler,Kıcık köyleri;batısında Evci Beldesi ve Karakeçili köyü;güneyinde Boğazkale ilçesi ve kuzeyinde Kaymaz köyü ile çevrilidir.Köy arazisinin toplama işlemleri daha önce yapılmış ve sınırları belli olmuştur. Ormanlık arazisi yok denecek durumda olup;orman yüzünden Yekbas Beldesi ile Alaca ilçesine bağlı,doğu komşusu olan Kıcık Köyü arasında bir çok olaylar yaşanmış ve uzun yıllar önce bu olaylar her iki taraftan da ölümlere sebep olmuştur.Aralarındaki problem hala devam etmektedir.En son tatsızlık 3 Aralık 1999'da ormanlık arazide Yekbas Beldesi'nden olanların traktörlerinin Kıcık köylülerince rehin alınması olayında yaşanmış ancak daha büyük olaylar yaşanmadan 9 Aralık 1999'da traktörlerin iadesiyle ortalık yatışmıştır.

Yerleşim yerinde içme suyu problemi mevcut değildir. Terkos suyu yokken zamanın Hasan KAVURGALI ve köylülerimizin gayretleriyle ve yargı kararı ile 6500 m. mesafedeki Çamrah mevkiinden beldeye içme suyu getirilmiştir. Beldenin büyümesi ile bu suda yetersiz kalmış ve belediyece alternatifler aranarak sondajla su çıkarılıp su deposuna verilerek sorun geçici olarak halledilmiş ve 1998 yılında su projesine başlanmış,ihalesi yapılmış,gerekli çalışmalar tamamlanmıştır.Günümüzde su problemi yoktur. Belde olduktan sonra yerleşim bölgesi üç mahalleye ayrılmış,cadde ve sokak düzenlemeleri yapılmıştır