All for Joomla All for Webmasters

Yukarı Fındıklı Köyü

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Yukarı Fındıklı köyünün kuruluşu 1898 li yıllara dayanmaktadır. Köye ilk yerleşen aileler; Dolaşık, Bilsel, Balkoca aileleridir. Bu ailelerin nereden geldikleri konusunda kesin bilgi yoktur. 1898 li yıllarda kurulan bu köyün eski ismi Fındıklıbala dır. Zaman içerisinde köyün ismi değişerek şimdiki ismini almıştır. 

Yukarı Fındıklı köyünde tarihi eser Karakaya isminde köyün kuzey yönüne düşen köye 500 m uzaklıkta bulunan M.Ö. 1600 ile 1200yıllarına ait temeller ve mağaralar vardır. Boğazkale merkezinin batısında bulunup, sınırları Karakeçili köyü, evci beldesi sınırları içinde yer almaktadır ve Boğazkale merkezine uzaklığının 10 km uzaklıktadır. 

Yaz ve sonbahar ayları kurak ve sıcak, kış ve ilkbahar ayları soğuk ve yağışlıdır. Kışın çığ tehlikesi yoktur ve kış mevsiminde zaman zaman görüşü 5 metreye indiren sis olmaktadır. Yayla olarak tabir edilmeyen fakat otlakiye olarak kullanılan yerleri mevcuttur. 

Yukarı Fındıklı köyünün güneybatısından Kuzeydoğusuna doğru uzanan mengenözü deresi mevcut olup, sadece ilkbahar ve sonbahar aylarında akar. 

Köy arazisine oranla ekim arazisi fazladır. bulunduğu yer itibari ile arazisi büyük olan bir yerdir. Köyde en çok yetiştirilen mahsul buğdaydır ekim zamanları sonbahar ve ilkbahar aylarında yapılmaktadır. 

Sonbaharın son ayında ekilen mahsul karın altında kaldığında daha çabuk yetişir. 

Muhtarlık 
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

 2009 - ABDULLAH BAŞDOĞAN
 2004 - MEVLANI KAFAOĞLU
 1999 - FAZLI DOLAŞIK
 1994 - İLYAS BALKOCA
 1989 - İLYAS BALKOCA