All for Joomla All for Webmasters

Kaymaz Köyü

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kaymaz Köyü 1850-1900 yılları arasında çevre illerden yapılan göçler sonucu ilk önce Çorum ili Sungurlu ilçesine yerleşen halk daha sonra Tokat ilinden gelen ERKUŞ ailesinin Kaymaz köyüne yerleşmesiyle Sungurlu ilçesinden gelenlerle birlikte Kaymaz köyü kurulmuştur.

İlk kuruluş tarihinde Kaymaz köyü ismini bugüne dek değiştirilmeden sürdürülmüştür. Sınırları Boğazkale ilçesine bağlı Yanıcak köyü, ve Çorum iline bağlı Alaca ilçesinin Mehmetbeyli köyü ile kesişen sınırlar içerisinde yer almaktadır. 

Genelde kara ikliminin hüküm sürdüğü yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve kar yağışlı Bölgenin yüksek kesimleri sonbahar-kış ve ilkbahar kısmen sisli olup hakim rüzgar poyrazdır.

Sungurlu asfaltı ile arasındaki yolun ocak –şubat aylarında kar yağışından dolayı buzlanma meydana gelir.Fakat bu buzlanma 3-4 gün içersinde erir. Kaymaz köyünün çevresi yer yer dağlıktır.

Ekilebilir alanlar mevcut olup yer, yer düz araziler bulunmaktadır. Köyde büyük olarak dağlar yoktur ancak Köyün Doğusuna doğru uzanan Uzunkaya tepe Kuzeyinde Katal tepe ve güneyinde Mağaralıkaya tepesi mevcut olup ulaşımı etkilememektedir.  

Muhtarlık 
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 
 2009 - HASAN GÜRHAN
 2004 - NURİ KARAÇAY