All for Joomla All for Webmasters

Karakeçili Köyü

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Karakeçili köyünün tarihi 1830 yıllarına dayanmaktadır. Köyde bulunan bugünkü halk çevre illerden göç eden vatandaşlardan oluşmaktadır. Köyün tarihi çok eskilere dayanmakla beraber Anadolu’ya ilk yerleşen Türk kolunu ismini almıştır. 

İsmini aldığı tarihten bu yana köyün isminde her hangi bir değişiklik olmamıştır. Boğazkale merkezinin batısında bulunup, sınırları yazır köyü, evci beldesi ve Yukarıfındıklı köyü sınırları içinde yer almaktadır. Yaz ve sonbahar ayları kurak ve sıcak, kış ve ilkbahar ayları soğuk ve yağışlıdır. 

Kışın çığ tehlikesi yoktur ve kış mevsiminde zaman zaman görüşü 5 metreye indiren sis olmaktadır. Hava basıncını etkileyecek arazi arızası yoktur. Rakım güneyden kuzeye doğru düşer. Yaz ve sonbahar aylarında suyu olan kaynak ve çeşmeler çoktur. Ölüm ve düğünlerde halk toplanır büyük önem verilir.  

Dini bayramlarda birbirlerini ziyaret ederler. Tarım ve hayvancılıkla geçinirler. Giyim ve kuşamları Anadolu köylerindeki gibidir.  Karakeçili köyünün güneydoğusuna düşen bir akarsu ve batısına düşen Yukarıfındıklı köyü ile sınır bilinen bir akarsu mevcuttur.

Ekonomi 
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 

Muhtarlık 
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 
 2009 - Ergül SARITAŞ
 2004 - Nevzat Sarıçimen 
 1999 - Şükrü Boynuuzun 
 1994 - Ergül Sarıtaş 
 1989 - Ergül Sarıtaş 
 1984 - Ergül Sarıtaş 
 1981 - Şükrü Boynuuzun 
 1977 - Ali Boynuuzun 
 1974 - Hacı Boynuuzun 
 1972 - Mehmet Eraltay