All for Joomla All for Webmasters

Kadılıtürk Köyü

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Tarihi 
Kadılıtürk köyü yaklaşık 1900 ile 1920 yılları arasında çevre illerden gelen kişilerin önce Çorum Boğazkale ilçesine yerleşmişler ve burada geçim sıkıntısı yüzünden Kadılıtürk köyüne yerleşmişler ve kadılıtürk köyü oluşmuştur.

Kadılıtürk köyü zaman içinde gelişerek 1990 yıllardan itibaren 21hane köyün kuzeyinde bulunan ve iki köyü birbirinden ayıran derenin diğer yakasındaki köye yerleşmişlerdir. Kadılıtürk köyünde tarihi eser değerinde bir eser yoktur. Sadece köye ilk yerleşenler tarafından yapılan tarihi değeri olmayan ve şimdi kullanılmayan bir cami mevcuttur. 

Sınırları Boğazkale ilçesine bağlı Yanıcak köyü, Y.Kadılı köyü,Evci Beldesi Sungurlu ilçesine bağlı Salman köyü ile kesişen sınırlar içerisinde yer almaktadır. 

Genelde kara ikliminin hüküm sürdüğü yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve kar yağışlı Bölgenin yüksek kesimleri sonbahar-kış ve ilkbaharda kısmen sisli olup hakim rüzgar poyrazdır.Sungurlu asfaltı ile arasındaki yolun ocak şubat aylarında kar yağışından dolayı buzlanma meydana gelir. Fakat bu buzlanma 3-4 gün içersinde erir. 

Kadılıtürk Köyünün çevresi yer yer dağlık olup, köyün bir km. aşarsında ekilebilir alanlar mevcuttur bu alanlar yaz kış ekilebilmektedir. Köyde büyük olarak 1170 rakımlı Kale başı tepe mevcuttur. Kış aylarında fazla kar yağması nedeniyle çığ düşme tehlikesi olabilir. 

Kadılıtürk köyünde yer yer meşe ağaçları vardır bu ağaçlarda köylü halkının kışlık yakacağını karşılamaktadır. Ulaşım durumu asfalt yolla sağlanmış, başka ulaşım mevcut değildir. Sungurlu asfaltı üzerinden köye ulaşmak yaz kış mümkün olup hava şartlarından yollar etkilenmemektedir. 

Kadılıtürk Köyü’nün ekim alanının köy arazisine oranı ekim alanlarının daha fazla ve büyük çapta olduğu köy arazisinin ekim alanının 1/4 kadarını ancak kapsadığı ve yerleşim alanının hiç gelişme göstermediği sebebinin ise köyde iş oranının az olması nedeniyle devamlı olarak göçlerin olmasıdır. 

Kültür 
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. 

Coğrafya 
Çorum iline 79 km, Boğazkale ilçesine 16 km uzaklıktadır. 

İklim 
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.