All for Joomla All for Webmasters

Örenkaya Köyü

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Tarihi 
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Türkiye'nin doğu bölgesinden göç yoluyla gelip yerleşen bir köydür. 

(Buranın yerleşim yeri olarak seçilmesinin en önemli sebebi dağınık bir yapıya sahip olmasıdır.) Bu özelliğinden dolayı tarım ve hayvancılık gelişmiş ve köyün temel geçim kaynağını oluşturmuştur. 

Köyün asıl geçim kaynağı hayvancılıktır.

Hayvancılık yapmaya elverişli olduğu için burası yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir. Ayrıca köyün Taşlı Çukur adında yaylası vardır ve her yıl Nisan - Mayıs aylarında hayvan otlatılmaya cıkılır.  

Köyde her geçen yıl nüfus biraz daha azalmaktadır. En çok göç verdiği İl Ankara'dır. Ankara'da köyün 2-3 katı nüfus yaşamaktadır. 

Kültür 
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında fazla bilgi olmamasına rağmen, bilinen en meşhur yemekleri Tavşan, Keklik veya Tavuk eti ile yapılan Arabaşı aşıdır'dır. 

Kış Aylarında Arabaşı yemeği şölenleri düzenlenir. Köy gelenek ve görenklerine aşırı dercede bağlıdır. 

Yaz ayları başlangıcında çevre köylerle birlikte Yağmur duası için Nöbeti (Aygar Dağı) 'ye çıkılır. Bu yağmur duası Şenlik ve ziyafet havasında geçer. 

Coğrafya 
Çorum iline 87 km, Boğazkale ilçesine 12 km uzaklıktadır. Çorum İline bağlı Sungurlu İlçesine ise 35.km uzaklıktadır. Etrafı yüksek tepelerle çevrilidir. 

Bitki örtüsü ağırlıklı olarak Meşe, Çalı ve ağaçlarıyla kaplıdır. bilinen en önemli yöreler; Taşlıçukur, Hasar, Ortalık Burun, Düz çam, Gölyeri, Sarı Güney, Kamçık, Hasanbeyli, Kertme, Büyük ve Küçük İkiz dereler, Dabulga, Arı Kurban, Ori Hasi Mahane, Kışla vb. yerlerdir. Köy halkı alış veriş ve hayvan alım satım işlerini Boğazkaleye bağlı olmasına rağmen Sungurlu İlçesi pazarlarında gerçekleştirmektedir. 

İklim 
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazın az yağışlı ve sıcak bir iklime sahiptir. Kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır. 

Rakımı yüksek olmasından dolayı yüksek tepelerdeki karlar Nisan ve Mayıs Aylarına kadar yerde kalmaktadır. Kışın kar yağışları neticesinde yolların kapanmasından dolayı şehirle çoğu zaman ulaşım kesilmektedir. 

Arazide bol su olmasına rağmen aşırı engebeli olmasından dolayı su kaynakları yeterince kullanılamamaktadır. Buna rağmen dere yatakları kenarındaki düzlüklerde küçük bahçelerde sebze yetiştirilmektedir. 

Muhtarlık 
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 
2009 - YAŞAR ASAR
2004 - Hacı Hasan ASAR 
1999 - Hacı Hasan ASAR
1994 - Yaşar ASAR 
1994 - Osman YALMANOĞLU
1989 - Yaşar ASAR